Stopy to bardzo ważna część naszego ciała. Noszą cały nasz ciężar przez całe życie. Należy o nich pomyśleć jak najwcześniej, także Rodzicu przypatrz się uważnie swojemu dziecko jak stawia stopy, jak chodzi, jak wyglądają buty po kilku miesiącach chodzenia w nim, zrób wszystko by Twoje dziecko nie miało problemów ze stopami w późniejszym czasie.

Oczywiście do pewnego momentu w życiu dziecka występuje tzw: płaskostopie fizjologiczne, lekarze ortopedzi różnie stawiają tu granice. Jedni przyjmują wiek 6 lat inni 4-5 lat. Jak jest naprawdę z tym płaskostopiem?

Z mojego doświadczenia w obserwacji dzieci kierowanych, zwykle po bilansach z podejrzeniem płaskostopia, wynika, że nie tyle jest to płaskostopie co problem w ustawieniu kości piętowej i większość tych małych pacjentów ma fizjologiczne płaskostopie, natomiast niefizjologiczną koślawość k. piętowej . Zdarzają się również 3-4 lat z dużą koślawością kolan. Tych wczesnych symptomów nie należy lekceważyć i pozostawiać samych sobie.

Najlepiej jeśli dziecko obejrzy fizjoterapeuta i oceni stan faktyczny. Udzieli wskazówek co do dalszego postępowania, zleci ćwiczenia, jakie dziecko powinno wykonywać w domu. A jeśli będzie potrzeba dobierze wkładki profilaktyczne i doradzi jakie obuwie będzie odpowiednie dla dziecka.

Teraźniejszy tryb życia dzieci powoduje, że mają one coraz większe problemy ze stopami i  kręgosłupem.  W praktyce obserwuję wzrost liczby dzieci  z wadami postawy. Wpływ na to ma na pewno mało lub brak aktywności fizycznej. Istotne znaczenie ma również rodzaj obuwia jakie dziecko nosi.  My zalecamy obuwie ze sztywnym zapiętkiem i wysoką cholewką np: MEMO